Skip to content

181 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block410
Lot52
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
45%
Improvement Value:$169,900
55%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+3.1%
2024$9,205+3.1%
2023$8,927+2.7%
2022$8,696+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 2954, Page 1840Recorded6/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1928