Skip to content

381 Murray AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block109
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,262
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
45%
Improvement Value:$193,500
55%
Total Assessment$351,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,802+3.1%
2024$10,475+3.1%
2023$10,158+2.7%
2022$9,895+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 4897, Page 1053Recorded1/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1953