Skip to content

153 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block1101
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,239
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,000
57%
Improvement Value:$429,400
43%
Total Assessment$990,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,435+3.1%
2024$29,514+3.1%
2023$28,623+2.7%
2022$27,880+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,375,000

From:

To:

Sq Ft4,239DeedBook 5300, Page 404Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$1,265,200

From:

To:

Sq Ft4,239DeedBook 4455, Page 532NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1923