Skip to content

315 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block1406
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,923
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,700
56%
Improvement Value:$376,000
44%
Total Assessment$854,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,265+3.1%
2024$25,470+9.5%
2023$23,259+2.7%
2022$22,655+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926