Skip to content

124 Glenwood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$1,180,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block1101
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,507
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,800
64%
Improvement Value:$285,200
36%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,584+3.1%
2024$23,840-6.3%
2023$25,455+2.7%
2022$24,795+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,180,000

From:

To:

Sq Ft2,507DeedBook 9097, Page 493Recorded6/12/2006

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft2,507DeedBook 8502, Page 606Recorded8/20/2002

Property Built

Built

Year Built: 1938