Skip to content

107 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block1101
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage3,345
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,000
61%
Improvement Value:$304,100
39%
Total Assessment$780,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,972+3.1%
2024$23,247+3.1%
2023$22,545+2.7%
2022$21,960+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,345DeedBook 5496, Page 269Recorded5/5/2025

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 7560, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1906