Skip to content

209 King StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$1,115,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block1104
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage3,278
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,700
68%
Improvement Value:$248,400
32%
Total Assessment$769,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,634+3.1%
2024$22,919+3.1%
2023$22,227+2.7%
2022$21,650+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,115,000

From:

To:

Sq Ft3,278DeedBook 3118, Page 1676NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft3,278DeedBook 9541, Page 363NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1907