Skip to content

95 Glenwood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Apr 1, 2004

Property Information

Block1006
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,505
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,400
72%
Improvement Value:$170,100
28%
Total Assessment$618,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,007+3.1%
2024$18,431+3.1%
2023$17,875+2.7%
2022$17,411+0.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$627,000

From:

To:

Sq Ft2,505DeedBook 8672, Page 268Recorded4/12/2004

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 8587, Page 13NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/17/2003

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 8436, Page 287Recorded1/16/2002

Property Sale

Sale
$477,500

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 8336, Page 648Recorded1/5/2001

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 7827, Page 972Recorded10/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1928