Skip to content

139 Chestnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1911

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 17, 2011

Property Information

Block1104
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2SFRDWG3CG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,072
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,900
46%
Improvement Value:$686,000
54%
Total Assessment$1,276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,239+8.6%
2024$36,127+3.1%
2023$35,035+2.7%
2022$34,126+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 679, Page 895NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/23/2011

Property Built

Built

Year Built: 1911