Skip to content

83 Chestnut StEnglewood, NJ 07631

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block1104
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
ZoningR-C
Sq Footage5,583
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,200
32%
Improvement Value:$1,095,100
68%
Total Assessment$1,613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,577+3.1%
2024$48,076+169.1%
2023$17,866+2.7%
2022$17,402+0.9%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 2581, Page 123NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,497DeedBook 8669, Page 481Recorded3/31/2004

Property Sale

Sale
$938,000

From:

To:

Sq Ft3,497DeedBook 8587, Page 89Recorded6/17/2003