Skip to content

71 Chestnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$1,058,000
Last Sale Date
Apr 14, 2019

Property Information

Block1104
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage4,310
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,600
52%
Improvement Value:$474,900
48%
Total Assessment$990,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,438+3.1%
2024$29,517+3.1%
2023$28,625+2.7%
2022$27,883+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,058,000

From:

To:

Sq Ft4,310DeedBook 3248, Page 978Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,102DeedBook 8274, Page 269Recorded5/22/2000

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 7739, Page 122Recorded10/13/1994

Property Built

Built

Year Built: 1906