Skip to content

133 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Nov 28, 2018

Property Information

Block1105
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D1
Description2S-CB-COM
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage5,184
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$564,200
56%
Improvement Value:$435,800
44%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,730+3.1%
2024$29,800+3.1%
2023$28,900+2.7%
2022$28,150+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

DeedBook 3163, Page 1822NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$1,910,000

From:

To:

DeedBook 9630, Page 397Recorded10/24/2008

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 9113, Page 46Recorded7/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 2000