Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
33 N Dean StEnglewood, NJ 07631
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2003
Property Information
Block1207
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U
Building Details
Building ClassW1-D4
Description2S-F-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.22
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$884,400
80%
Improvement Value:$227,100
20%
Total Assessment$1,111,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $34,156 | +3.1% |
| 2024 | $33,123 | +3.1% |
| 2023 | $32,122 | +2.7% |
| 2022 | $31,289 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.