Skip to content

329 Murray AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block110
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,465
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
38%
Improvement Value:$229,900
62%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,312+3.1%
2024$10,969+3.1%
2023$10,638+2.7%
2022$10,362+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,465DeedBook 2280, Page 2308NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1923