Skip to content

487 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1969

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 21, 2007

Property Information

Block111
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-BV&AL-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,960
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
45%
Improvement Value:$184,700
55%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,285+3.1%
2024$9,974+3.1%
2023$9,673+2.7%
2022$9,422+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9324, Page 110Recorded5/30/2007

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8523, Page 56Recorded10/30/2002

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7869, Page 655NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/15/1996

Property Built

Built

Year Built: 1969