Skip to content

307 Lantana AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block112
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F&BV-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
55%
Improvement Value:$107,100
45%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+3.1%
2024$7,095+3.1%
2023$6,881+2.7%
2022$6,703+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1933