Skip to content

401 Conrad RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block407
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,654
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
50%
Improvement Value:$141,700
50%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,764+3.1%
2024$8,499+7.7%
2023$7,893+2.7%
2022$7,688+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 5509, Page 1052Recorded5/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1928