Skip to content

89 Dwight PlEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 4, 2003

Property Information

Block2704
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,880
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,000
61%
Improvement Value:$418,500
39%
Total Assessment$1,067,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,804+3.1%
2024$31,812+3.1%
2023$30,851+2.7%
2022$30,050+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 8597, Page 195Recorded7/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 1907