Skip to content

72 Spring LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block1209
Lot3
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,400
62%
Improvement Value:$208,700
38%
Total Assessment$553,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,997+3.1%
2024$16,482
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910