Skip to content

76 Spring LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1209
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,600
72%
Improvement Value:$171,300
28%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,496+3.1%
2024$17,937+3.1%
2023$17,395+2.7%
2022$16,943+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907