Skip to content

361 Elkwood TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1303
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-F-CAR PORT
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$526,700
79%
Improvement Value:$144,100
21%
Total Assessment$670,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,614+3.1%
2024$19,990+3.1%
2023$19,386+2.7%
2022$18,883+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950