Skip to content

411 Elkwood TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$1,670,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1303
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1S-BR
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,171
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,900
46%
Improvement Value:$597,200
54%
Total Assessment$1,105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,960+3.1%
2024$32,932+3.1%
2023$31,937+2.7%
2022$31,109+0.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,670,000

From:

To:

Sq Ft4,171DeedBook 2018, Page 1093Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$858,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9122, Page 988Recorded7/27/2006

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 8722, Page 466NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/10/2004

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 8324, Page 744Recorded11/17/2000

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

DeedBook 8032, Page 242Recorded1/7/1998

Property Sale

Sale
$36,250,000

From:

To:

DeedBook 7817, Page 239Recorded9/6/1995

Property Built

Built

Year Built: 1950