Skip to content

394 Morrow RdEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block1401
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1S-BV&F-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage2,982
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$696,400
64%
Improvement Value:$384,000
36%
Total Assessment$1,080,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,201+3.1%
2024$32,196+3.1%
2023$31,224+2.7%
2022$30,413+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 8441, Page 672NU CodeTitle correction (4)Recorded2/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1950