Skip to content

388 Morrow RdEnglewood, NJ 07631

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block1401
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class---
Description2SFRDWG
Dwellings---
ZoningR-AA
Sq Footage8,598
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$900,000
25%
Improvement Value:$2,689,600
75%
Total Assessment$3,589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$110,308+311.3%
2024$26,820+3.1%
2023$26,010+2.7%
2022$25,335+0.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 4024, Page 1204Recorded3/19/2021

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

DeedBook 1641, Page 436NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/26/2014