Skip to content

400 Highview RdEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block1402
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-B-BG-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage10,651
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$868,100
38%
Improvement Value:$1,429,000
62%
Total Assessment$2,297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,590+3.1%
2024$68,454-5.3%
2023$72,250-18.5%
2022$88,673+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

From:

To:

Sq Ft10,651DeedBook 3971, Page 1785Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7656, Page 440NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/8/1993

Property Built

Built

Year Built: 1918