Skip to content

321 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Mar 21, 2000

Property Information

Block1406
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,906
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,500
36%
Improvement Value:$981,600
64%
Total Assessment$1,537,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,235+3.1%
2024$45,806+3.1%
2023$44,422+2.7%
2022$43,269+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft3,906DeedBook 8262, Page 860NU CodeFamily (1)Recorded4/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1933