Skip to content

300 Oakwood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1930

Last Sale Price
$1,510,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block1406
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2.5S-S&ST-AG-PL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,727
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,500
62%
Improvement Value:$392,200
38%
Total Assessment$1,024,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,489+3.1%
2024$30,536+3.1%
2023$29,614+2.7%
2022$28,845+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,510,000

From:

To:

Sq Ft3,727DeedBook 4246, Page 1392Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft3,727DeedBook 3061, Page 2016Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft4,122DeedBook 8298, Page 511Recorded8/17/2000

Property Built

Built

Year Built: 1930