Skip to content

272 Oakwood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1927

Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block1406
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-BV-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,144
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$668,200
60%
Improvement Value:$453,600
40%
Total Assessment$1,121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,473+3.1%
2024$33,430+3.1%
2023$32,420+2.7%
2022$31,579+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927