Skip to content

320 Hillcrest RdEnglewood, NJ 07631

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2011

Property Information

Block1406
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage6,204
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$885,500
42%
Improvement Value:$1,226,900
58%
Total Assessment$2,112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,914+3.1%
2024$62,950+3.1%
2023$61,048+2.7%
2022$59,464+0.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,978DeedBook 319, Page 474NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/21/2009

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft2,978DeedBook 8704, Page 248NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2004