Skip to content

217 Cedar StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$683,900
Last Sale Date
Jan 21, 1995

Property Information

Block1502
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-G
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$623,000
58%
Improvement Value:$457,500
42%
Total Assessment$1,080,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,204+3.1%
2024$32,199+3.1%
2023$31,226+2.7%
2022$30,416+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$683,900

From:

To:

DeedBook 7764, Page 58Recorded1/26/1995

Property Built

Built

Year Built: 1908