Skip to content

197 Cedar StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block1502
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-F AND BARN
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage4,440
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$702,700
50%
Improvement Value:$697,800
50%
Total Assessment$1,400,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,037+3.1%
2024$41,735+3.1%
2023$40,474+2.7%
2022$39,424+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,501

From:

To:

DeedBook 7727, Page 700Recorded9/1/1994

Property Built

Built

Year Built: 1907