Skip to content

159 Lydecker StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block1502
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building Class20
Description2S-F&STV AND
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage4,657
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,190,000
72%
Improvement Value:$460,000
28%
Total Assessment$1,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,705+3.1%
2024$49,170+3.1%
2023$47,685+2.7%
2022$46,448+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft4,657DeedBook 8434, Page 551Recorded1/10/2002

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft8DeedBook 7643, Page 853Recorded10/12/1993

Property Built

Built

Year Built: 1907