Skip to content

65 Lydecker StEnglewood, NJ 07631

Built 2003

Last Sale Price
$2,928,600
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block1601
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2S-F-BIG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage7,380
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$624,000
34%
Improvement Value:$1,218,400
66%
Total Assessment$1,842,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,617+3.1%
2024$54,904-12.0%
2023$62,392+2.7%
2022$60,773+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,928,600

From:

To:

Sq Ft7,380DeedBook 4886, Page 1903Recorded12/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

DeedBook 7759, Page 632NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/9/1995

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 7707, Page 1NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/24/1994