Skip to content

75 Brayton StEnglewood, NJ 07631

Built 1954

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Dec 7, 1999

Property Information

Block1602
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1.5&2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage3,548
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,400
65%
Improvement Value:$313,600
35%
Total Assessment$896,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,534+3.1%
2024$26,701+3.1%
2023$25,894+2.7%
2022$25,222+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft3,548DeedBook 8231, Page 811Recorded12/9/1999

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 8054, Page 359Recorded3/30/1998

Property Built

Built

Year Built: 1954