Skip to content

349 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1929

Last Sale Price
$2,395,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block1801
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2SBRDWG2CGPL
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage5,467
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,400,000
70%
Improvement Value:$600,000
30%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,460+3.1%
2024$59,600-17.9%
2023$72,623+2.7%
2022$70,738+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,395,000

From:

To:

Sq Ft5,467DeedBook 4454, Page 1118Recorded11/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1929