Skip to content

417 N Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 2006

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Apr 23, 2010

Property Information

Block1702
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-B-BIG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,726
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
32%
Improvement Value:$1,051,500
68%
Total Assessment$1,546,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,524+3.1%
2024$46,086+6.3%
2023$43,350-3.8%
2022$45,040+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,100,000

From:

To:

Sq Ft4,726DeedBook 445, Page 2304Recorded6/4/2010

Property Sale

Sale
$2,325,000

From:

To:

Sq Ft5,908DeedBook 9139, Page 64Recorded8/28/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006