Skip to content

393 N Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1702
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-ST&F-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,937
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
82%
Improvement Value:$108,900
18%
Total Assessment$603,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,558+3.1%
2024$17,996+3.1%
2023$17,453+2.7%
2022$17,000+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953