Skip to content

114 Beech RdEnglewood, NJ 07631

Built 2003

Last Sale Price
$1,845,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block3102
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-S-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage4,778
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
37%
Improvement Value:$884,900
63%
Total Assessment$1,404,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,173+3.1%
2024$41,866+11.2%
2023$37,654+2.7%
2022$36,677+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,845,000

From:

To:

Sq Ft4,778DeedBook 4498, Page 596NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$536,000

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 8203, Page 153Recorded8/31/1999