Skip to content

179 Lincoln StEnglewood, NJ 07631

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block1808
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class22
Description2S-B-AG-UG-PL
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage12,428
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,400,000
34%
Improvement Value:$2,700,000
66%
Total Assessment$4,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$125,993+3.1%
2024$122,180+3.1%
2023$118,490+2.7%
2022$115,415+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992