Skip to content

27 N Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1925

Last Sale Price
$5,338,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block1902
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2.5S-BR-POOL
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage10,966
Acreage5.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800,000
80%
Improvement Value:$1,200,000
20%
Total Assessment$6,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$222,608+3.1%
2024$215,871+3.1%
2023$209,352+2.7%
2022$203,919+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$5,338,000

From:

To:

DeedBook 8163, Page 470NU CodeMulti-district (16)Recorded5/4/1999

Property Built

Built

Year Built: 1925