Skip to content

4 Palisade PlEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block2001
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL&F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
56%
Improvement Value:$91,400
44%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+3.1%
2024$6,210+3.1%
2023$6,023+2.7%
2022$5,866+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 1207, Page 1139Recorded12/3/2012

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8532, Page 565Recorded12/11/2002

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8495, Page 219Recorded7/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1958