Skip to content

300 Washington PlEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2003
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
46%
Improvement Value:$153,800
54%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,752+3.1%
2024$8,487+3.1%
2023$8,231+2.7%
2022$8,017+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923