Skip to content

337 Shepard AveEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2003
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
50%
Improvement Value:$150,200
50%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+3.1%
2024$8,913+3.1%
2023$8,644+2.7%
2022$8,420+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958