Skip to content

257 Shepard AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2011

Property Information

Block2004
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,464
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
55%
Improvement Value:$107,000
45%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+3.1%
2024$7,152+3.1%
2023$6,936+2.7%
2022$6,756+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft12DeedBook 7624, Page 778NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/4/1993

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 7618, Page 753Recorded7/15/1993

Property Built

Built

Year Built: 1923