Skip to content

50 Brookway AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$278,100
Last Sale Date
Oct 5, 2009

Property Information

Block2008
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings3
ZoningR-E
Sq Footage1,566
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
65%
Improvement Value:$101,400
35%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+3.1%
2024$8,633+3.1%
2023$8,372+2.7%
2022$8,155+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$278,100

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 328, Page 1020Recorded1/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 1923