Skip to content

16-18 Brookway AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2008
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
41%
Improvement Value:$205,800
59%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,725+3.1%
2024$10,400+3.1%
2023$10,086+2.7%
2022$9,824+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923