Skip to content

15 Mattlage PlEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block2008
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG3CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,146
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
46%
Improvement Value:$162,800
54%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,265+3.1%
2024$8,985+3.1%
2023$8,713+2.7%
2022$8,487+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 1593, Page 1326NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1923