Skip to content

204 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block2009
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,664
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
47%
Improvement Value:$138,500
53%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,082+3.1%
2024$7,837+3.1%
2023$7,601+2.7%
2022$7,403+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,900

From:

To:

DeedBook 7934, Page 615NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1923