Skip to content

218 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2007

Property Information

Block2009
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-S&AL
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,537
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,900
26%
Improvement Value:$364,100
74%
Total Assessment$493,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,150+3.1%
2024$14,691+3.1%
2023$14,248+2.7%
2022$13,878+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908