Skip to content

200 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2009
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
53%
Improvement Value:$103,400
47%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+3.1%
2024$6,622+3.1%
2023$6,422+2.7%
2022$6,255+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923